Brak produktów w koszyku.
Skwalan to substancja, która pojawia się w składzie kosmetyków coraz częściej. Dzieje się to dzięki nam- świadomym konsumentom.
Jeżeli czytasz ten artykuł to z pewnością należysz do osób, którym nie wystarczy ładny zapach i kolorowe opakowanie kosmetyków. Dla ciebie ważny jest to, co kosmetyk ma w składzie. Nie od dziś wiadomo, że wnętrze jest najważniejsze 🙂
Dzisiaj dowiesz się, co to jest skwalan, z czego się go wytwarza i jakie ma właściwości.
Co to jest skwalan?
Na początku ludzie odkryli skwalen i jego niesamowite właściwości. Skwalen odkryto w wątrobie rekina. Stąd też pochodzi jego nazwa, ponieważ łacińska nazwa rodzajowa rekina to – Squaluss.
Skwalen naturalnie występuje w ludzkim sebum i chroni skórę przed utratą wody oraz przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, bakteriami i grzybami.
Skwalan jest stabilną i odporną na jełczenie pochodną skwalenu. Działanie i właściwości obu tych substancji jest właściwie takie same.
W kosmetykach stosowany jest skwalan, ponieważ jest on bardziej trwały, a do tego jest naturalny i bezpieczny.
Z czysto chemicznego punktu widzenia skwalan jest węglowodorem alifatycznym. W przemyśle kosmetycznym wykorzystuje się najczęściej ten pochodzenia roślinnego (z oliwy z oliwek lub trzciny cukrowej).
Skwalan to bezbarwna oleista ciecz, która zaliczana jest do suchych olejów,ponieważ szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy.
Ma on jeszcze jedną bardzo ważną w przemyśle kosmetycznym właściwość- nie jest komedogenny. Oznacza to, że nie zatyka ujść gruczołów łojowych. Oznacza to, że po zastosowaniu skwalenu na skórze nie pojawiają się nieestetyczne zaskórniki i wypryski.
Skwalan -jakie ma właściwości ?
Skwalan ma wiele dobrego do zaoferowania naszej skórze i włosom. Wiedzą to już kosmetolodzy i producenci kosmetyków, dlatego coraz częściej możemy go spotkać w produktach do pielęgnacji.
Substancja ta została zatwierdzona przez EcoCert jako produkt naturalny ,więc możemy go znaleźć w kosmetykach naturalnych, także w tych z polskich manufaktur- a takie cenię i kocham najbardziej.
Spójrz jakie właściwości ma skwalan i oceń czy warto go używać:
ułatwia przenikanie substancji aktywnych w głąb skóry (zwłaszcza tych rozpuszczalnych w tłuszczach: witaminy A i E, Koenzymu Q10, Polifenoli)
wzmacnia i odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry
zapobiega utracie wody przez skórę przez co kontroluje odpowiednie nawilżenie
ochrania skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV
jest silnym przeciwutleniaczem i spowalnia powstawanie zmarszczek
ma działanie przeciwzapalne
wyrównuje koloryt skóry
łagodzi blizny potrądzikowe
zmniejsza przebarwienia
ujędrnia i wygładza skórę
nawilża włosy
ułatwia rozczesywanie i zapobiega puszeniu się włosów
zmniejsza łamliwość włosów
chroni włosy przed niekorzystnymi czynnikami np podczas stylizacji
chroni pasma włosów przed wypłukiwaniem koloru
W jakich kosmetykach możesz spotkać skwalan?
Z poprzedniego akapitu wiesz, jak bezcennym związkiem jest Skwalan.
Czas zrobić szybki przegląd w jakich kosmetykach możesz go znaleźć i w pielęgnacji jakiego typu skóry i cery jest najbardziej pomocny– zobacz listę poniżej:
-
Kremy do cery dojrzałej, atopowej, alergicznej, trądzikowej, naczynkowej
-
Balsamy po opalaniu
-
Płyny do kąpieli zwłaszcza dla skóry atopowej i alergicznej
-
Kremy do rąk, stóp i przesuszonych partii ciała
-
Szampony wzmacniające, nawilżające i do włosów farbowanych
-
Odżywki do włosów
-
Wcierki do włosów
-
Kosmetyki do makijażu oraz perfumy (jako utrwalacz)
Skwalan czy jest bezpieczny?
Związek ten jest kompatybilny z naszym sebum, dlatego też używanie go w kosmetykach jest całkowicie bezpieczne. Skwalan jest hipoalergiczny. Może być używany przez osoby AZS, kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że napisałam wszystko co powinno się wiedzieć o skwalanie. Teraz możesz samodzielnie zdecydować czy chcesz, aby zagościł w twojej codziennej pielęgnacji.
Warto jeszcze podkreślić, że cały czas trwają badania nad możliwościami zastosowania go w kosmetologii, a nawet w medycynie.
Moim zdaniem nie raz jeszcze o nim usłyszymy.
P.S. Jeżeli masz jakieś pytania i wątpliwości- nie krępuj się- napisz do mnie na
kontakt@ekoroots.pl Jeżeli masz ochotę podzielić się swoim doświadczeniem to zostaw komentarz.
Autor: Weronika Drzewiecka
Bibliografia:
Lehmann KM. Skin care of atopic dermatitis in a beauty salon. Aesth Cosmetol Med. 2022;11(3):87-90. https://doi.org./10.52336/acm.2022.013
Małysa, Anna, and Monika Kowalska. 2016. “Rola Skwalanu z Oliwy z Oliwek w Kształtowaniu Właściwości Fizykochemicznych i Użytkowych Dwufazowych Płynów Do Kąpieli.” In Rośliny w Nowoczesnej Kosmetologii, Lublin, 77–92.
Ana L S Oliveira , Diana Valente , Helena R Moreira , Manuela Pintado , Patrícia Costa “Effect of squalane-based emulsion on polyphenols skin penetration: Ex vivo skin study”
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0927776522004623?via%3Dihub
Kim, S.K., Karadeniz, F. Biological Importance and Applications of Squalene and Squalane. Advances in Food and Nutrition Research, 2012, 14: 223–233.